Last Night At the 93rd Academy Awards, History Was Made: See Full List Of Winners

 The 93rd Academy Awards held Sunday offered a few historic moments, as Chloé Zhao became the first Chinese woman and the first woman of color to be awarded Best Director for her work on "Nomadland," which also took Best Picture.


Zhao beat out Emerald Fennell, nominated for "Promising Young Woman," marking the first time two women were nominated in the directing category. "Nomadland" was only the second film directed by a woman to be named Best Picture.

Two of the stylists behind "Ma Rainey's Black Bottom" became the first ever Black winners in the Makeup and Hair category. And Minari's Yuh-Jung Youn became the first Korean and only the second Asian woman to win Best Supporting Actress — 63 years after Miyoshi Umeki's award for "Sayonara."

Steven Yeun of "Minari" was the first Asian American and Riz Ahmed of "Sound of Metal" the first Muslim to be nominated for Best Actor, though both lost to Anthony Hopkins, whose surprise win came for his work in "The Father."

This year in Hollywood was anything but normal. With theaters across the country closed due to the COVID-19 pandemic, most of the movies were viewed on streaming services.

eremony had been delayed for two months, and broadcast this year without a host. Instead of opting for acceptance speeches via Zoom, the Oscars had two in-person locations: the Dolby Theatre in Hollywood and Union Station in downtown Los Angeles, and some overseas nominees participated from London and Paris. Attendees were tested for COVID-19 before the scaled-down ceremony. 

Below is a full list of all the winners last night:

Best Picture

The Father

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari

Nomadland - WINNER

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7


Best Actress in a Leading Role

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day – The United States vs Billie Holiday

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Frances McDormand – Nomadland - WINNER

Carey Mulligan – Promising Young Woman


Best Actress in a Supporting Role

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close – Hillbilly Elegy

Olivia Colman – The Father

Amanda Seyfried – Mank

Youn Yuh-jung – Minari - WINNER


Best Music (Original Score)

Da 5 Bloods

Mank

Minari

News of the World

Soul - WINNER


Best Animated Short Film

Burrow

Genius Loci

If Anything Happens I Love You - WINNER

Opera

Yes-People


Best Live Action Short Film

Feeling Through

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers -WINNER

White Eye


Best International Feature Film

Another Round - WINNER

Better Days

Collective

The Man Who Sold His Skin

Quo Vadis, Aida?


Best Sound

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

Sound of Metal  - WINNER


Best Cinematography

Judas and the Black Messiah

Mank - WINNER

News of the World

Nomadland

The Trial of the Chicago 7  


Best Music (Original Song)

H.E.R. - Fight for You – Judas and the Black Messiah - WINNER

Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7

Husavik – Eurovision Song Contest

Io Si (Seen) – The Life Ahead

Speak Now – One Night in Miami...


 Best Director  

Thomas Vinterberg – Another Round

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Chloé Zhao – Nomadland - WINNER

Emerald Fennell – Promising Young Woman


Best Actor in a Leading Role

Riz Ahmed – Sound of Metal 

 Anthony Hopkins – The Father - WINNER

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom 

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari 


Best Actor in a Supporting Role

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah - WINNER

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…

Paul Raci – Sound of Metal

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah


Best Animated Feature Film

Onward

Over the Moon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Soul - WINNER

Wolfwalkers


Best Costume Design

Emma

Ma Rainey’s Black Bottom - WINNER

Mank

Mulan

Pinnochio


Best Writing (Adapted Screenplay)

Borat Subsequent Moviefilm

The Father - WINNER

Nomadland

One Night in Miami…

The White Tiger


Best Writing (Original Screenplay)

Emerald Fennell - Promising Young Woman - WINNER

Shaka King and Will Berson - Judas and the Black Messiah

Lee Isaac Chung - Minari

Darius Marder and Abraham Marder - Sound of Metal

 Aaron Sorkin - The Trial of the Chicago 7


Best Documentary Feature

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher - WINNER

Time


Best Documentary Short Subject

Colette - WINNER

A Concerto Is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song for Latasha


Best Film Editing

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal - WINNER

The Trial of the Chicago 7


Best Production Design

The Father

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank - WINNER

News of the World

Tenet


Best Visual Effects

Love and Monsters

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Tenet - WINNER


Best Makeup and Hairstyling

Emma

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom - WINNER

Mank

Pinocchio


No comments

Sponsored Partner's Advertisement